شستشوی نما

شاید برای شما سوال باشد که آیا هر کسی که می تواند با طناب کار کند توانایی نماشویی با طناب را نیز دارد؟ تصور رایجی که از شستشوی نما با طناب وجود دارد بیشتر اینگونه است که شخصی که قابلیت استفاده از طناب را دارد با طناب از ساختمانی آویزان می شود و کارهای نماشویی را انجام می دهد، در حالی که اینگونه نیست و برای نماشویی با طناب علاوه بر این تصور رایج، نیاز به مهارت ها و آموزش های دیگری است که به این صنعت تشخص می دهد و آن را صرفا از یک فعالیت آکروباتیک و ورزشی بیرون می آورد. کسی که برای نماشویی با طناب و کار در ارتفاع مشغول به کار می شود باید دوره هایی را برای شستشوی سریع و ایمن تر و کم هزینه تر بگذراند تا بتواند در کارش موفق تر ظاهر شود و نما و سطوح صنعتی و ساختمانی را به بهترین نحوی تمیز و شستشو بدهد.

شیوه های نماشویی

در شستشوی نما سه شیوه استفاده می شود که به صورت خلاصه هر یک را بیان می کنیم.

در شیوه اول نماشویی با آب اجرا می شود این در حالی است که جرم و آلودگی ها زیاد نباشند و با آب، نما زیبایی خودش را به دست بیاورد و دیگر به سایر روش ها نیاز نباشد.

در شیوه دوم نماشویی با آب به همراه سیلیس اجرا می شود این روش در حالی است که لکه ها و جرم های سختی بر روی نما نشسته باشد و فقط با آب قابل تمیز شدن نباشد.

در شیوه سوم نماشویی با اسید اجرا می شود که این روش زمانی است که بخواهیم ماسه شسته را از بین ببریم و همچنین برای تمیزی گرانیت و برخی از سنگ ها این روش کاربرد دارد، این روش به روش اسید شویی معروف است.

کلا نماشویی ساختمان با ماشین سندبلاست (واتر سندبلاست)، واتر جت و سایر دستگاه های مربوطه اجرا می شود و با در نظر داشتن وضعیت ساختمان می توان از شیوه های زیر در نماشویی کمک گرفت.

به کارگیری از داربست برای نماشویی
استفاده از طناب در شستشوی نما
به کارگیری از کمربند محافظ

گفتنی است که شستشوی نما کار خیلی سختی است چون هم نیاز به حساسیت زیاد در کار دارد و هم نیاز به تجربه و مهارت و همچنین احتیاط دارد و این ها این عملیات را با سختی های مواجه می کند بنابراین باید کسانی که برای نماشویی استخدام می شوند باید هم مهارت های لازم را داشته باشند و هم تخصص های مربوط به احتیاط و حساسیت های لازم را در کار رعایت نمایند.

نماشویی با آب گرم نیز برای اماکن صنعتی و اماکنی که چربی و دوده و آلاینده های گوناگونی در آنجا هست کاربرد دارد. همچنین برای شستشوی نمای بناهای قدیمی و تاریخی و همینطور ساختمانهایی که تحمل فشار آب با بار بالا (۲۰۰ بار) را ندارند و احتمال آسیب دیدن وجود دارد و از طرفی نمی توان از روش های مانند واتر سندبلاست ، واتر جت آب سرد و غیره استفاده کرد، مناسب است. دستگاه واتر جت آب گرم ، آب گرم و بخار را با دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد و با فشار ۲۵۰ بار به کف و نمای موردنظر می پاشد و باعث تمیزی سطح موردنظر می شود.

واتر جت آب گرم برای نماشویی و تمیزی اماکنی مثل آشپزخانه های صنعتی ،پالایشگاه ها ی نفتی ،تعمیرگاه ها ،سقف سالن ها، صنایع مختلف، بناهای تاریخی و همینطور برای آماده سازی و زیرسازی سطح ها، پیش از عملیات رنگ آمیزی مورد استقاده قرار می گیرد.